Morské korytnačky Noelle a Darwinia sú online
Kožatky veľké resp. morské (Dermochelys coriacea) sú najväčšie morské korytnačky. Dlhé bývajú až takmer dva metre a dosahujú hmotnosť až 540 kilogramov. Na rozdiel od iných morských korytnačiek nemajú na chrbte tvrdý pancier, ale pevnú gumovitú kožu, podloženú drobnými kosťami a vystuženú siedmimi, po dĺžke tela orientovanými hrebeňmi.
Obývajú Tichý, Atlantický aj Indický oceán. Zväčša sa zdržiavajú v tropických oblastiach, ale neraz zabrúsia až do mierneho pásma – v Európe na úroveň Veľkej Británie. Sú to skvelí plavci, ktorí pri hľadaní koristi, zväčša medúz, zdolávajú tisíce kilometrov. Ponárajú sa najhlbšie zo všetkých morských korytnačiek, až 1200 metrov - ako vorvane.
V 80. a 90. rokoch minulého storočia klesli početné stavy ich populácií v Tichom a Indickom oceáne o vyše 90 percent. Medzinárodná únia pre ochranu prírody (International Union for the Conservation of Nature, IUCN) ich vyhlásila za celosvetovo kriticky ohrozené. Situácia v Atlantiku, najmä pri strednej Afrike, však nie je jasná.
Najväčšie zhromaždenie kožatiek, znášajúcich vajíčka, sa vyskytuje na pobreží Gabonu, krajiny strednej Afriky. Pohyby týchto korytnačiek tam skúma tím vedcov a ochranárov z Exeterskej univerzity (Veľká Británia), vládnych inštitúcií Gabonu, Spoločnosti pre ochranu zvierat
(Wildlife Conservation Society, WCS) a iniciatívy Seaturtle.org.
Od roku 2005 to pomocou satelitných vysielačov robili na juhozápade, v gabonskom Národnom parku Mayumba.
Najnovšie sa tím zameral na dve dospelé samice kožatky, ktoré znášajú vajíčka na plážach severozápadného gabonského pobrežia, v oblasti Národného parku Pongara. Dali
im mená Noelle, podľa Vianoc
, a Darwinia, podľa Darwin Initiative, donátora projektu.
Pred tromi týždňami, 7. decembra 2009, dostali miniatúrne satelitné vysielače. Prvá do včerajška urazila 745 kilometrov, druhá 726 kilometrov. Ich pohyby možno sledovať na internetovej adrese
www.seaturtle.org/tracking/index.shtml?project_id=466.
Vedci vďaka vysielačom popri postupných polohách
oboch samíc kožatiek určujú aj hĺbky ich ponorov. Podrobnosti o ich pohyboch sú dôležité pre stanovenie nových pravidiel, ktoré znížia ohrozenie tejto najväčšej svetovej populácie kožatiek.
Hrozieb je viacero: prieskum ropných ložísk a ťažba ropy, všeobecné znečistenie, ako aj komerčný rybolov vo vodách pri Gabone, ktorý realizujú zväčša neafrické lode, vrátane európskych. Údaje majú prispieť aj k vytýčeniu nových morských rezervácií.